Märka-Mõtle-Sekku?! | Noorte kaasaegse kunsti aasta

Leidmaterjalidest loodud järveelukas, noortekeskse ruumi eksperiment, tänavakunstipidu ja avalik ühiskarje – need on vaid mõned näited sündmustest, mis toimusid Noorte kaasaegse kunsti aasta raames. Näitus võtab kokku kahe aasta pikkuse loome- ja õpiprotsessi.

Näitus avatakse 1. novembril kell 16 ja seda saab vaatamas käia kuni 19. detsembrini. Külastamine ja osalemine publikuprogrammis on prii.

Noorte kaasaegse kunsti aasta projektijuht Keret Altpere sõnul peegeldab näitus ainulaadset protsessi, kus noored on loonud, kasvanud ja kohanud teemasid, mis neid kõnetavad ja puudutavad. “Rohkem kui 30 noort üle Eesti tulid kokku, et ühiselt uurida ja õppida, kas ja kuidas saab kunst olla kogukondade ühendaja,” selgitas Altpere. “See on teekond, kus nad on leidnud sõpru, saanud väärtuslikke õppetunde ja viinud ellu unustamatuid aktsioone. Kohapealsete kogemuste ja dialoogi kaudu sündisid teosed, mis kannavad edasi noorte siirast soovi maailmas kaasa rääkida.” Näitusel kohtuvad nende unikaalsed tööd nüüd Tartu publikuga. 

Noorte kaasaegse kunsti aasta viis osalejad Lõuna-Eesti üheksasse paika, kus nad uurisid koos kohalike kogukondadega, kuidas kunst võib aidata sidusust luua. Iga noor valis endale südamelähedase teema ja töötas oma meeskonna ning kohalike elanikega välja ainulaadse sekkumise, mis oli seotud konkreetse koha ja kogukonnaga. Näiteks Viljandis viidi läbi ruumieksperiment, kus noored lõid endale loetud päevadeks igatsetud vabaaja veetmise paiga. Valgas uurisid noored sõltuvusi ja eelarvamusi, Elvas korraldati tänavakunstipidu ja linnakese gümnaasiumi seintele loodi lemmikuks kujunenud teoste põhjal kaks seinamaali. Tartus karjus pea sada inimest ühiselt patja, et tõmmata tähelepanu vaimse tervise spetsialistide puudusele. Peipsi randa Uus-Kasepääle kerkis sügise hakul vanadest kalavõrkudest, pilliroost ja kõrkjaist järveelukas Puu-uss. Tõrvas küpsetati, maaliti ja kaunistati massiliselt pannkooke, Rõuges aga peeti tuleskulptuuride süütamisega kulmineerunud hubane kogukonnaõhtu. Novembris ootab järge veel Kanepi, kus fookuses sealt pärit skulptor Anu Põdra mälestus. 
Näituse kuraator Evelyn Grzinich ja kujundaja Paul Rannik võtsid vastu väljakutse tuua Jakobi Galeriisse need noorte ja kogukondade koosloomes sündinud ainulaadsed sekkumised. Grzinich rõhutab, et näitusesaalis on peaaegu võimatu edasi anda kahe aasta pikkust protsessi, loodud kontakte ja inimlikke kogemusi – seega tuleb seda näitust vaadata kui vahejaama pikemal teekonnal. “Loodan, et näitusega kaasnev publikuprogramm inspireerib igas vanuses külastajaid, et nad mõtiskleksid edasi noorte tõstatatud teemadel. Programmis on mängulisi ja kaasavaid tegevusi, nagu Improteatri ja Arhitektuurikooli töötoad, sisukaid arutelusid ja nende hübriide. Samuti ootame kõiki kohtuma projekti korraldajatega mõnusale pannkoogiõhtule,” selgitas kuraator.

Näitus Jakobi Galeriis on avatud 1. novembrist kuni 19. detsembrini, teisipäevast reedeni kell 13.00–18.00. Kutsume teid osa võtma näituse avamisest reedel, 1. novembril kell 16.00, samuti näituse vältel toimuvast publikuprogrammist.

  • T 12.11 k 18 Galeriitund “Mida ma tunnen”
  • R 15.11 k 17 Kohtumisõhtu projekti läbiviijate ja pannkookidega
  • T 26.11 k  18 Aruteluring “Mida on heaks eluks vaja” 
  • K 27.11 k 18 Vaimse tervise nippe. Improteater
  • N 28.11 k 17 Kohtumisõhtu projekti läbiviijate ja pannkookidega
  • R 29.11 k 17 Ruumiloome töötuba. Arhitektuurikool
  • K 11.12 k 18 Kantavate sõnumite trükkimise töötuba
  • L 14.12 k 13 Avatud loeng “Luues kogukonnaga”

GALERII: pöörased kunstisekkumised üle Lõuna-Eesti. Fotod: Noorte kaasaegse kunsti aasta.