KALLIS VARI, KALLIS VALGUS. Anna Kõuhkna

„Kallis vari, kallis valgus“  avatakse Jakobi Galeriis 7. märtsil kell 18.30. Näitus jääb avatuks 7.03-31.03.2023

Näitus avaldati esmakordselt algsel ja osalisel kujul 2022. aasta mais Endla Teatrigaleriis. Praegune väljapanek on täiendatud ning muudetud kujul teostest, mis on kunstnikul valminud nii eelmise kui käimasoleva aasta jooksul. 

Nii selles väljapanekus kui Anna Kõuhkna loomingus üldiselt on eriline koht loodusel ning naisel. Viimane kehastab nii autorit ennast kui esindab ka universaalset tegelast. Kunstnik on oma maalide puhul loonud paralleele „visuaalse päeviku pidamisega“, kus on võimalik näha teda ennast või tema kujutist tegelemas teemadega, mis on tõlgendatud sümbolitesse. Visuaalsed metafoorid ning tegelane nende keskel loovad ka vaatajale ruumi peegeldada kujutatud olustikku vastavalt enda isiklikule loole. 

Seeria põhiolemuseks võib pidada huvi maailma duaalsuse suhtes, mis on vältimatu, kuid tegelikkuses harmooniline tervik. Lisaks valgusele ja varjule on päev ja öö, ülal ja all, yin ja yang – võimatu, et oleks vaid üks või teine. Seda kahetisust uurib Anna nii iseendas kui kollektiivsel tasandil. Kunstnik sihib mõista seda võimet või julgust, et kui valgus paistab varjule, siis vari lakkab olemast, mida võib kutsuda teadvustamise jõuks.

Anna Kõuhkna (s. 1994) on maalikunstnik ja fotograaf. Hariduselt on ta lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia ning Tallina Ülikooli ühisõppekaval kunstihariduse magistrikraadi ning eelnevalt õppinud Balti Filmi ja Meedia Kooli kunstiosakonnas (BA) ning Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (Pallas). „Kallis vari, kallis valgus“ on kunstniku viies maalidel põhinev isikunäitus, lisaks mitmetele foto- ning grupinäitustele. Viimastest toimunud näitustest saab välja tuua ühisnäituse „Viies element“ Vaal Galeriis (kaaskunstnikega Sandra Sirp, Anu Muiste ja Helen Sirp; 2023), fotonäituse „Voolule truu“ Galerii Positiivis (2021) ning maalide seeria „Uus ring“ Solaris galeriis (2020). Anna Kõuhkna on alates 2019 aastast Eesti Maalikunstnike Liidu liige.

Lisainfo:
Anna Kõuhkna tel +372 56652707
http://www.annakouhkna.com