OLEN SIIN KÄINUD. Maris Paal

Teisipäeval, 10. jaanuaril kell 18.00 avatakse Tartus Jakobi Galeriis Maris Paali isikunäitus „Olen siin käinud”.

“Olen siin käinud” põhineb nostalgial, eskapismil ja seiklusjanul. See on unenägu, mis on kokku tikitud emotsionaalselt laetud paikadest – mälusopis kaugele peidetud salaaedadest. Kuidas leida puhkepaika tundmatus kohas? Kuidas saab võõras koht tunduda nii tuttavana?

Autorit inspireerib mõte vaatajast, kellel on teose tähenduse loomisel kandev osa. Näitusel on eksponeeritud maalid ja installatiivsed objektid, mis julgustavad ruumi kogema uudishimulikult ning mänguliselt. Teosed on paigutatud viisil, mil vaataja on igal hetkel ümbritsetud mitmest nö pusletükist. Maalid täidavad ruumi, laienedes seintelt põrandapinnale. Galerii põrandal asetsevad kolmemõõtmelised paneelid on vaatajale juhatavaks abivahendiks saalis oma trajektoori läbimisel ent samas on need mitmelt poolt vaadeldavad ja julgustavad läbikõndijat lähenema ruumile mänguliselt ning uudishimulikult.

Maris Paal peab oma loomepraktikat alternatiiviks päeviku kirjutamisele. Tema maalidele omane priiskav koloriit ja pintslikeel peegeldavad tundeid, mis esinesid loomehetkes – õhin, nostalgia ja igatsus. Olenemata sellest, kas teosed on loodud emotsionaalselt turbulentsel või rahulikul perioodil, võimaldab maali konstrueerimise füüsiline protsess teadvustada ja visualiseerida psühholoogilist maastikku, mida jagada välismaailmaga.
Maris on lõpetanud Kõrgema Kunstikooli Pallas maaliosakonna ning õpib hetkel Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti magistriõppes. Viimatised isikunäitused olid tal 2020. aastal Tartu Kunstimajas ning 2022. aastal Põhjala Tehases Sepikoja Galeriis koos Brita Maripuuga.

„Olen siin käinud” on avatud kuni 27. jaanuarini T-R kell 13.00-18.00.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.