SAVANNID. Vedenė Monika Valkiūnaitė

8. augustil 2023 kell 18.00 avab noor leedu kunstnik Vedenė Monika Valkiūnaitė Jakobi galeriis näituse “Savannid”, kus ta esitleb aastatel 2022 – 2023 loodud maalide tsüklit.

Tsükkel koosneb 30 maalist, mille loomisprotsess sai esimesed impulsid 2020. aastal kunstniku päevikust, kus ta uuris erinevaid loomi, keda nende loomulikus keskkonnas kohtas harva. Seetõttu töötas kunstnik enamasti Berliini ja teiste Euroopa suurlinnade loomaaedades. Tsükkel “Savannid” on loodud ilma esialgseid sketše kasutamata, toetudes intuitsioonile ja lõuendil põimuvatele kihtidele, luues kordumatu, ootamatu mängu, mis on kantud ettenägematutest kordustest.

Vedenė Monika Valkiūnaitė tänase isikupärase käekirja kujunemist on mõjutanud töö restauraatorina. 2021. aastal Kaunases, eriti halvasti säilinud 17. sajandi freskot restaureerides, kujunes välja kunstniku stiil, kus väikesed jooned lõuendil kordavad seinamaalide restaureerimisel kasutatud tehnikaid.

Seerias “Savannid” mängib kunstnik tuttavlike kujude ja värvidega, kujutades lapselikult lihtsaid või pooltuttavaid savanniloomade vorme ja nende looduslikke keskkondi, luues seeläbi omamoodi lavastuse, millesse jalutama on oodatud iga galerii külastaja.

Verdenė Monika Valkiūnaitė (s. 1994)  on noor leedu kunstnik, kes elab ja loob Vilniuses. Kunstnik õppis stsenograafiat Vilniuse Kunstiakadeemias (BA 2018 ja MA 2021). 2017. aastal õppis ta lisaks pool aastat dieAngewandte’s Viinis. Alates 2015. aastast on Verdenė Monika Valkiūnaitė osalenud aktiivselt  kunstielus nii Leedus kui mujal ning alates 2020. aastast on ta korraldanud viis soolonäitust. 2023. aastast on ta  Leedu Kunstinke Liidu liige. Lisaks vabaloomingule loob ta lavakujundusi ning illustratsioone.

Näitus jääb avatuks kuni 1. septembrini.
Jakobi galerii on avatud T – R 13-18
Jakobi 52, Tartu

Lisainfo: Keret Altpere tel. +372 5076508