Sotsiaalkunstiprojekt “Empaatia stimulatsioon”

27. aprillil avasime koos Viljandi Kunstikooliga Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses sotsiaalkunstiprojekti “Empaatia stimulatsioon”.

Teose idee on autorite, Dmitri Jakunini, Lea Novikovi, Kretlin Lehtme, Anni Marita Kanguse ja Aleksandra Nikolajeva sõnul tuua välja osa sõltuvusest ja sõltlastest, mida inimesed ei näe, millele nad ei mõtle. Sõltuvust nähakse tihtipeale musta, räpasena, millenagi, millest eemale hoida. Seega hoitakse eemale ka sõltuvusohvritest. Sõltlased on inimesed nagu me kõik, neil on hing ja süda, mõtted ja iseloom. Vaid probleemid, millega nad igapäevaselt võitlevad, on teistmoodi.

Torude sees kujutame seda värvilisust, mis on igas inimeses individuaalset ja erilist. Torude ümber oleme loonud musta, räpase, õõvastava maastiku, millest inimesed sooviks eemale hoida. Nii on tihtipeale ka sõltlastega. Ohver ise võib tunda, et on räpane ja rikutud ning maailm võib teda samamoodi kohelda. Sisemuses on ta ikkagi inimene. Inimene, kes väärib empaatiat, austust, armastust ja lähedust. Inimene, kes väärib ja vajab kõiki inimestele vajalikke asju. On väga oluline, et sõltuvusohvrid ei jääks oma probleemiga üksi, et ühiskond ei stigmatiseeriks sõltuvust, vaid pakuks toetust, mõistmist ning abi.

Sotsiaalkunstiprojekt “Empaatia stimulatsioon” on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva noorte kaasaegse kunsti aasta teine sekkumine, mis jääb Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses avatuks kuni 17. maini.